Tworzywa sztuczne w tekstyliach – tylko tkaniny techniczne?

Tworzywa sztuczne są wykorzystywane we wszystkich branżach. Są one produkowane z ropy naftowej i dzięki nowoczesnym technologiom przyjmują wiele form. Także w wielu tkaninach znajdziemy domieszki materiałów wytworzonych w zakładach chemicznych. Dla wielu osób sztuczne tkaniny kojarzą się z ubraniami niskiej jakości lub tkaninami technicznymi.

Bawełna z poliestrem

Każdy kto choć raz prasował koszulę wyprodukowaną ze 100% bawełny, wie jak trudne to zadanie. Wystarczy jednak dodać 10% poliestru, a będzie zdecydowanie wygodniejsza i łatwiejsza w prasowaniu. Poliester powoduje jednak zwiększenie potliwości, jest on słabo przepuszczalny i ogranicza dopływ powietrza do ciała.

Tkaniny techniczne

Najczęściej jednak tworzywa sztuczne wykorzystuje się w tekstyliach technicznych. Nylon jest wykorzystywany do produkcji lin, plecaków, spadochronów, strun gitarowych i wielu innych produktów. Sam poliester stosuje się do produkcji materiałów nieprzepuszczalnych jak np. markizy czy namioty. Wynika to przede wszystkim ze zdecydowanie wyższej wytrzymałości tych tkanin na rozciąganie i przecieranie, a także wodę.

Dodaj komentarz