Trening kluczem do sukcesu

Trening w czasie nauki gry na dowolnym instrumencie jest nie tyle rzeczą najważniejszą, co jedyną drogą do tego, aby nasze umiejętności nabrały wyrazu artystycznego a nie tylko rzemieślniczego korzystania z instrumentu.
Ludzie z różnych względów zaczynają naukę gry na instrumencie – często jest to chęć wyrażenia siebie lub naturalny dryg do muzyki, który objawia się nieprzeciętnym poczuciem rytmu – ale zawsze umiejętność gry na instrumencie wiązać się będzie z pewnym prestiżem.

 

Tradycja muzyki opowiada czasem o ludziach, takich jak Charlie Patton, którzy nie znając nut świetnie potrafili nie tylkoczagrać każdą melodię ale też świetnie improwizować – co jest dowodem na doskonałe czucie instrumentu i wyobraźnię muzyczną.
Na przestrzeni wieku zmieniała się przede wszystkim popularność instrumentów – kiedyś znane były tylko instumenty oznaczone dzisiaj klasycznymi i wymgały one dużego nakładu pracy aby swobodnie odtwarzać zapisane w postaci nut melodie.
Dopiero na początku dwudziestego wieku rozpoczęto wykorzystywać słabo cenione do tej pory instrumenty – takie jak trąbka – znana w muzyce od 1813 roku a spopularyzowana dopiero przez muzyków jazzowych, którzy dali klasycznym muzykom alternatywę dla koncertów symfonicznych.
Parę epok jazzu całkiem przewartościowało nie tylko technikę podejścia do tworzenia muzyki ale przede wszystkim wykształciły nowe gatunki muzyczne, które dziś odnoszą triumfy ale nikt nie pamięta, że niemal każdy gatunek współczesnej muzyki swoje początki bierze właśnie z jazzu.
Pewnie nowych muzyków do grania zachęca wspomniany właśnie prestiż lub chęć zachowania tradycji, bo mało która ze sztuk przechowuje tak duże zapasy historii i potrafi odtworzyć emocje utworów skomponowanych dwieście lat temu.

Dodaj komentarz