Schody przy ścianie, schody po środku

Logicznym jest, że schody znane były od dawna, nawet jeśli na początku ludzkości były nimi kamienie ustawione tak, by można było dostać się wyżej. Obecnie wystrój wnętrz czy to domów jednorodzinnych czy też większych, kilkupoziomowych apartamentów, wymaga instalacji odpowiednich, adekwatnych do stylu schodów. Te zaś mogą być ustawiane przy ścianach, mogą być zabudowane ścianką, ale mogą także stać po środku holu czy pokoju, zależy od tego, jak projektem zarządził architekt.

Różnice pomiędzy schodami

Tak naprawdę różnice wynikają jedynie z położenia, bo zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku można stosować schody proste jak i schody okrągłe (kręcone). Nie jest jednak tajemnicą, że schody przy ścianie, czy też schody zabudowane są bardziej uniwersalne i w pomieszczeniu odczuwa się większy porządek. Schody położone na samym środku potrafią wprowadzić chaos, ale to nie jest reguła, ponieważ wystarczy umiejętne rozporządzenie miejscem. Schody bowiem prócz swej praktycznej funkcji to także ozdoby domu i dopełnienie całości wystroju wnętrz. Właśnie dlatego liczy się materiał i projekt samych schodów. Niestety długie, kamienne schody w barokowych wnętrzach mogą kosztować naprawdę sporo, jeśli właściciel zdecyduje się np. na marmur.

Wybór położenia

Wybór położenia schodów należy konkretnie ustalić w fazie projektowania domu, wówczas architekt dostosuje się do potrzeb. Najlepiej również decyzję poprzeć tym, jak wystrój domu będzie wyglądał, włączając w to styl i adekwatne meble stylizowane.

Dodaj komentarz