Salonowe parawany – konieczne?

Parawany, chciałoby się powiedzieć, że to przeżytek, że nikt z niego nie korzysta, podczas gdy światowi designerzy zgodnie zwiastują wielki powrót z architektonicznej banicji. Parawan znany już w starożytności w dzisiejszych domach pojawia się z masą nowych funkcji i zastosowań. Ba! Parawany to nie tylko meble funkcjonalne, ale coraz częściej ozdoby domu w każdym stylu.

Stare-nowe funkcje parawanów

Parawany zaczęły być wykorzystywane wszędzie, jakiekolwiek nie występowałyby we wnętrzu meble stylizowane. Z jednej strony dzieje się tak za sprawą niesamowitej różnorodności parawaniarskich produktów i wielkiego wyboru wzornictwa. Zastanowić się należy, co sam parawan jest w stanie we wnętrzu zmienić. Przede wszystkim pozwoli uniknąć dodatkowego remontu, gdy nagle będzie chciało się oddzielić jakąś przestrzeń w pomieszczeniu o większym metrażu. Po drugie parawan ukrywa nie tylko intymności, ale także niedoskonałości wnętrza, np. uszkodzoną ścianę. I po trzecie jako dekoracja zastąpi nawet obraz na ścianie, czy fototapetę. Z dobrym wzorem parawanu biała ściana nie będzie już taka zwykła, ale i tutaj należy uważać na kolorystyczne pułapki.

Parawany w mieszkaniu

Główną funkcją parawanów w mieszkaniach, szczególnie tych z mniejszą ilością pokoi, jest wydzielanie miejsca. Zamiast stawiania ścianek działowych, czy budowania wnęk, można za pomocą parawanu wydzielić miejsce do pracy czy też optycznie oddzielić salon od kuchni.

Dodaj komentarz