Pogrzeb – rytuał szczególny

Przykre chwile związane z pogrzebem zdarzają się w każdej rodzinie. Zazwyczaj nie ma wątpliwości, co do form pochówku. Kontynuuje się najczęściej tradycyjną formę – czyli pogrzeb taki, jaki zna każdy z nas. Chyba, że zmarły życzył sobie inaczej – wtedy wykonuje się ceremonie w sposób zupełnie inny i często brakuje wtedy wiedza i doświadczenia. Oczywiście oby takiego doświadczenia było jak najmniej – jednak nie nam dany jest ten wybór.

Dlaczego ludzie decydują się na kremację? Według badań opinii publicznej najczęstszym powodem jest obniżenie samych kosztów pogrzebu. Wiąże się to ze specyficznym podejściem do całej ceremonii i czegoś więcej co wychodzi po nią. Drugim ważnym powodem jest chęć posiadania nagrobka nieprzeciętnego – innego niż wszystkie na cmentarzu. Według tych samych badań – na kremację są wstanie zdecydować się raczej ludzie starsi.

Kremacja – rytuał niepopularny

Nie jest to jednak popularna forma pochówku i nie wszyscy mają wiedzę na temat jej przebiegu. Wielu ludzi wciąż myśli, że po procesie kremacji – żałobnicy mogą zabrać urnę z prochami do domu. Regulują to jednak przepisu kodeksu cywilnego, które wyraźnie mówią, że urna z prochami może być przechowywana wyłącznie na cmentarzu. W szczególnych przypadkach dopuszcza się między innymi – rozsypanie prochów na morzu ale tylko w przypadku, gdy zmarły był marynarzem lub osobą zmarłą na morzu.
We wszystkich innych przypadkach należy ściśle przestrzegać przepisów kodeksu cywilnego gdyż jego łamanie grozi karą grzywny i pozbawienia wolności. 

Dodaj komentarz