Oszczędność dzięki wiązarom dachowym

Budowa domu pochłania ogromną ilość pieniędzy, dlatego czasem warto poznać rozwiązania, które sprawdzają się w budownictwie i pozwalają oszczędzić sporą ilość pieniędzy. Cudownym wynalazkiem inżynierów budownictwa są właśnie wiązary dachowe.

Cud myśli inżynierów budownictwa

Wiązary dachowe inaczej kratownice przypominają kształtem trójkąt. Ich ilość, którą należy zastosować podczas budowy zadaszenia domu jest zależna od powierzchni budynku oraz potrzebnej nośności dachu, czyli jego wytrzymałości. Ramiona trójkąta odpowiadają za dach, a podstawa tworzy strop. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dzięki temu nie musimy wylewać betonowego stropu, czyli oszczędzamy sporą ilość pieniędzy. Ponadto strop nie jest taki ciężki dzięki temu zastosowaniu i nie wymaga  żadnych ścian nośnych czy słupów podtrzymujących. Jest to bardzo ważne, jeżeli zależy nam na dużej przestrzeni pomieszczeń. Wiązary niosą ze sobą jeszcze jedną korzyść, dzięki nim mamy możliwość wybudowania jeszcze jednej kondygnacji budynku.

Kratownice wykorzystywane przy produkcji hal

Wiązary powszechnie wykorzystywane są podczas budowania hal przemysłowych, gdzie jednym z najważniejszych elementów jest powierzchnia. Dzięki kratownicom nieprzerwana powierzchnia jest największa z możliwych. To istotne podczas tworzenia różnego rodzaju magazynów, które nie są ograniczone żadnymi słupami czy ścianami. Oczywiście tworzenie wiązar nie jest wcale łatwe. To nie polega na stworzeniu trójkąta z drewnianych elementów lub stalowych. Do tego potrzebne są precyzyjne obliczenia.

Dodaj komentarz