Łazienka a la kolonializm

Kolonialny styl oraz odpowiednie mu meble stylizowane wiąże się z wieloletnią historią podbojów, głównie Ameryki Łacińskiej i jej tropikalnych terenów. Najpierw techniki kolonialnego dekorowania wnętrz pojawiły się na Półwyspie Iberyjskim, ze znanych powodów. Później moda rozprzestrzeniła się na całą Europę, by dzisiaj stać się jednym z głównych stylów projektowania wnętrz. Główną cechą tego stylu są meble postarzane, a przynajmniej stylizowane na postarzane, a więc rolę odgrywają detale. Nawet drewno zostaje uszkodzone celowo tak, aby wyglądało na bardziej naturalne.

Łazienka w stylu kolonialnym

Choć nie ma głównego nurtu i pomysłu, jak taka łazienka powinna wyglądać, to na pewno nie stosuje się w niej kabin prysznicowych, a jeśli już prysznic się pojawia, to bez kabiny, a jedynie pojawia się zasłona. Ściany raczej ciemne. Choć w łazience nie powinno się roić od dekoracji, to właśnie one mogą spowodować, że jej wystrój wnętrz będzie uznawany za kolonialny. W związku z tym używa się wielu detali z stylizowanego na nieobrobione drewna. Takie są ramy, czy też szafka pod umywalkę. Z kolei sama umywalka może być na przykład wykonana z kamienia przypominającego naturalny jego kształt. Podobnie z wanną powinna być wykonana z kamienia, ewentualnie drewna. Efekt gwarantowany.

Mało łazienek w stylu kolonialnym

Rzadko kiedy decyduje się na typową łazienkę rodem z epoki kolonializmu, co wynika z prostej przyczyny ? ówczesna łazienka i jej potrzeby nie są takie, jakie były kiedyś. W związku z tym całkowita stylizacja mebli na kolonializm nie jest możliwa, aczkolwiek meble postarzane i kilka dekoracji powinny uczynić łazienkę efektowną.

Dodaj komentarz