Kto może korzystać z pomocy psychologa?

Najczęściej o osobach, które korzystają z pomocy psychologa, nie myślimy zbyt pozytywnie. Często wydaje nam się, że są one chore lub mają ze sobą jakiś problem. Tymczasem psycholog to nie psychiatra. Taka pomoc ze strony psychologa może być bardzo potrzebna każdemu z nas – i to w różnych okolicznościach. Kiedy najczęściej?
 

 

Komu może pomóc psycholog?

Rzeczywiście najczęściej psycholog pomaga osobom, które mają pewne zaburzenia emocjonalne, jak na przykład depresja. Pomaga on im poradzić sobie z przyczyną takich zaburzeń. Wiele osób ma za sobą jakieś trudne przeżycie – śmierć bliskiej osoby czy rozwód. Czasem nie możemy sobie poradzić z jakimiś problemami – może chodzić o poważną chorobę, utratę pracy, problemy finansowe. W takiej sytuacji psycholog może okazać się ogromnym wsparciem. Pomaga też radzić sobie z pewnymi lękami czy fobiami, które bardzo silnie wpływają na nasze codzienne życie. Z pomocy psychologa mogą skorzystać również osoby, które chcą rozwinąć swoją osobowość. Może chodzić o pozbycie się nieśmiałości czy zapanowanie nad agresją.
Pomoc przydaje się też małżeństwom, które przeżywają poważne trudności. Popularne stają się terapie dla małżeństw – pomagają pokonać problemy, wzajemnie się wpierać i zrozumieć.

Bardzo ważne jest to, że psycholog zawsze stara się traktować pacjentów indywidualnie. Próbuje ich zrozumieć i im pomóc. Dobiera terapię, która w danym przypadku może okazać się skuteczna. Jest to pomoc, której naprawdę każdy z nas może potrzebować.  

Dodaj komentarz