Istotne znaczenie wentylacji

Biały wentylator ściennyWentylacja jest systemem usuwającym zużyte powietrze z domów i mieszkań. Wyróżniamy kilka rodzajów wentylacji, jednak najczęściej stosowanym jest wentylacja grawitacyjna. Jest ona oparta o zasadę działania podciśnienia. Zużyte powietrze z domu zasysane jest przez wentylator ścienny do kanału wentylacyjnego, którym trafia na zewnątrz. Świeże, dobre powietrze trafia do domu przez kratki wentylacyjne montowane w oknach, które działają na zasadzie higroskopijnego pobierania powietrza.

Problem z wentylacją?

W wielu domach i mieszkaniach występują problemy z wentylacją. Dzieje się tak dlatego, ponieważ, aby wentylacja działała poprawnie, musi być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim temperatura wewnątrz musi być wyższa, niż temperatura na zewnątrz domu/mieszkania. Dobrze, kiedy na zewnątrz wieje lekki wiatr, ale praktycznie zawsze jakiś wiatr wieje. Rzadko kiedy zdarzają się praktycznie bezwietrzne dni. Okna i drzwi nie mogą być całkowicie szczelne, muszą być lekko rozszczelnione, aby świeżę powietrze miało skąd napływać.

Błędy budownictwa

Niestety w budownictwie bardzo często dochodzi do błędów i kanały wentylacyjne mają wsteczny ciąg, co uniemożliwia prawidłową wentylację budynku. Nieprawidłowe wentylowanie prowadzi do przykrych skutków. Najmniej inwazyjne dla człowieka są duża wilgotność, pleśń i grzyby na ścianach i inne budowlane szkody. Jednak te skutki złej wentylacji mogą powadzić do chorób i złego samopoczucia, co jest już bezpośrednim skutkiem dla człowieka. Dlatego wentylatory ścienne powinny być sprawdzane przynajmniej raz w roku i jeśli jest taka konieczność konserwowane.

Dodaj komentarz