Informatyka kryminalistyczna, czyli łapiemy hackerów.

Coraz popularniejsze staje się wykorzystanie informatyki kryminalistycznej, jednak nie każdy rozumie do końca na czym polega jej zadanie. Otóż, ta gałąź informatyki ma za zadanie badaniem i rozwiązywaniem przestępstw, które popełniane są przy użyciu komputera.

Rodzaje przestępstw komputerowych

Istnieje jasno określony podział na przestępstwa kryminalne. Dzielą się one na: przestępstwa, które dotyczą naruszenia ochrony danych osobowych (np. tajemnic bankowych, urzędowych itp.), przestępstwa gospodarcze (takie jak manipulowanie stanem konta bankowego, hacking, szantaż komputerowy, szpiegostwo, różne formy piractwa komputerowego), rozpowszechnianie treści pornograficznych, rasistowskich, obrażających oraz pochwalających przemoc.

Jak atakują hakerzy?

Komputery, które mają stały dostęp do internetu, są narażone na ataki hakerów. Niektórzy z nich potrafią obejść większość antywirusowych aplikacji, które instalowane są na komputerach, a co za tym idzie – zainfekować nasz odbiornik, bądź wykraść z naszego dysku tajne informacje. Jeżeli już padniemy ofiarą takiego hackera i chcemy trafić na jego trop, warto zatrudnić informatyka kryminalistycznego, który zrobi to za nas.
 

fot.farm4.static.flickr.com

Dodaj komentarz