Gdzie stosuje się klinkier?

Ten materiał budowlany jest coraz częściej wybierany przez osoby zajmujące się nie tylko wykańczaniem swoich nowych domów, ale także remontujących stare. Klinkier to w gruncie rzeczy glina formowana i wypiekana w specjalnych piecach klinkierowych. Zwykle tworzy się z niego cegły, ale także coraz częściej płytki klinkierowe, które znajdują szczególnie wiele zastosowań.

cegły klinkierowe, ściana, klinkier

Cegły klinkierowe same w sobie są także tworzone w dwóch wersjach, nie licząc oczywiście wykończenie ich kolorów. Główny podział to cegły formowane maszynowo i ręcznie. Cegły klinkierowe formowane maszynowo są odtwarzane z ogromną dokładnością, każda wygląda dokładnie tak samo, a także ich kształt jest bardzo foremny. Z kolei cegły formowane ręcznie są zdecydowanie bardziej porowate na powierzchni, faktura nieznacznie się różni, a także sam kształt nie jest idealny co do milimetra. Wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami klinkieru zależy tylko i wyłącznie od gustów kupującego.

Zastosowanie cegieł klinkierowych

Cegły klinkierowe w zdecydowanej większości są stosowane przy wykańczaniu elewacji zewnętrznych budynków. Wynika to bezpośrednio z ich gabarytów, ale także niezwykle dobrych właściwości termoizolacyjnych. Stosując je w połączeniu z watą szklaną lub styropianem uzyskujemy dom ciepły zimą i chłodny latem. Jest to jednak najdroższe zastosowanie klinkieru. Stosując go na elewacjach musimy bowiem stawiać wręcz dodatkowe ściany zewnętrzne budynku przy wykorzystaniu właśnie klinkieru.

We wnętrzach z kolei najczęściej służy jako obudowa kominków lub dekoracyjne elementy schodów. Stosowanie cegieł klinkierowych we wnętrzu jest niepraktyczne, ze względu na ich dość duże gabaryty.

Zastosowanie płytek klinkierowych

Płytki wykonane z klinkieru to elementy wykończeniowe zdecydowanie bardziej wszechstronne. Najczęściej spotykamy je we wnętrzach. Mogą służyć jako ciekawe aplikacje ścienne, ozdoby wkoło kominka – w tym przypadku klinkier chroni ścianę przed nadmiarem ciepła i sadzy wydobywającej się przy dokładaniu drewna.

Ściana, klinkier, cegły klinkierowe

Zewnętrznie, płytki klinkierowe są stosowane jako tańszy zamiennik cegieł klinkierowych. Montuje się je na częściej na termoizolacyjne warstwy styropianu w dużych płytach.

Dodaj komentarz