Gatunki drzew wykorzystywane do produkcji podłóg

drewniana podłogaKafelki, panele, wykładziny – to często wykorzystywane materiały na podłogi.  Szczególnie panele i wykładziny są wybierane ze względu na niską cenę. Jednak coraz częściej widzimy na nowych podłogach drewno. Moda na ten materiał powraca, dawniej tylko w ten sposób wykańczano pomieszczenia. Problem w tym, jaki gatunek drewna wybrać, aby służył na podłodze przez lata. Na samym początku warto zauważyć, że wszelkie miękkie gatunki, a więc np. sosna, świerk, czy olcha, nie nadają się na podłogę, ze względu na niską wytrzymałość.

Rodzime gatunki drzew

Deski podłogowe to podstawowe materiały wykończeniowe z drewna. Jeśli chodzi o polskie gatunki, wyjątkowo korzystne gatunki drewna to dąb, buk, a także jesion. Drewno z tych drzew jest wyjątkowo twarde, może być więc wykorzystane nawet w pomieszczeniach gdzie na co dzień dużo razy przechodzimy. Słoje tych drzew stanowią także niezwykłą dekorację wnętrz.

Egzotyczne gatunki drzew

Sklepy oferujące deski i parkiety podłogowe coraz częściej w swych ofertach zamieszczają gatunki egzotyczne. Ich główną zaletą jest nie tylko niezwykły wygląd, ale przede wszystkim bardzo duża wytrzymałość. Dąb, a więc gatunek uważany w naszym kraju za wyjątkowo twardy, w skali twardości Brinell'a uzyskuje jedynie 3,7, natomiast np. Merbau 4,9, lub Jatoba 7. Niestety trzeba się także przygotować na większe koszta, drewno to musi zostać przetransportowane przez tysiące kilometrów.

Dodaj komentarz