Dekoracje sprzed wieków – parawany, świeczniki, sekretarzyki

Wszelkie dekoracje wnętrz początkowo powstawały ze względu na ich funkcjonalność, dopiero z czasem zaczęły przybierać bardziej wyrafinowane kształty. Teoretycznie większość z nich powinno zniknąć z naszych wnętrz ze względu na nowocześniejsze i wygodniejsze rozwiązania, a w praktyce nadal zdobią domy. Zdobią to ważne w tym wypadku słowo, ponieważ przedmioty te przestają wnosić do domu wygodę a w zamian dekorują wnętrza.


Świeczniki i lampy naftowe – praktyczne?


Wszelkie źródła światła na bazie ognia po wynalezieniu elektryczności przestały być funkcjonalne. Można je bronić, że kiedy zabraknie prądu mogą być jedynym źródłem światła. W praktyce jednak wystarczy w domu kilka latarek na baterie i światła nie zabraknie.


Dekoracyjne źródła światła


Świeczniki i lampy stawia się na stylowych meblach w duchu baroku, secesji, kolonializmu lub każdego innego stylu zapożyczonego z dawnych lat. Lampę naftową Ignacy Łukasiewicz wynalazł długo po baroku i kolonializmie, bo w 1853 roku, jednak zwykle nikomu to nie przeszkadza i wykorzystuje się je jako dekoracje w aranżacjach inspirowanych tymi stylami. Świeczniki, które w tamtych czasach były jedynym źródłem światła zwykle przybierają fantazyjne kształty barokowych aniołków, a w przypadku stylu kolonialnego prostych, eleganckich form.

Dodaj komentarz