Cyrkulacja powietrza w łazienkach

Wentylatory łazienkowe stosowane są przede wszystkim w łazienkach domowych, mają również zastosowanie w pomieszczeniach, w których potrzebna jest wymiana powietrza. Są to na przykład biura czy toalety publiczne. Dzięki nim wilgotne powietrze zostaje odprowadzane, a zamiast niego wprowadzane zostaje powietrze z innych pomieszczeń mieszkalnych. Montowane są by wspomagać wentylację grawitacyjną w miejscach, gdzie zwykłe kratki okazały się mało efektywne. Kupując taki wentylator kierujemy się przede wszystkim jego wydajnością, czyli ilością przedmuchanego przez niego powietrza w ciągu godziny.

Banalny montaż

Wentylatory łazienkowe są łatwe w montażu, wystarczy nałożyć wentylator na kanał wentylacyjny, przytwierdzamy go z reguły śrubami lub kołkami montażowymi. Najczęściej podłączane są bezpośrednio do włącznika światła, należy zwrócić uwagę na odpowiednie jego podpięcie by nie spowodować wstecznego ruchu wentylatora, czyli wtłaczania powietrza z kanału wentylacyjnego do pomieszczenia. Ważny jest generowany hałas przez wentylatory, przecież nikt nie musi wiedzieć, kiedy korzystamy z łazienki. Hałas nie powinien przekraczać 30 decybeli. Pamiętajmy o bezpieczeństwie! Kupowany wentylator będzie przedmuchiwał wilgotne powietrze, ważne żeby sprawdzić przed montażem jego szczelność, by wilgoć nie dostała się do przewodów elektrycznych w nim zawartych.

Co się stanie, gdy w łazience jest nieprawidłowa wentylacja?

Brak odpowiedniego odprowadzania wilgoci może powodować np. powstawanie grzybów na ścianie czy nieprzyjemny zapach na ręcznikach lub wywieszonym praniu w tym pomieszczeniu.

Dodaj komentarz