Budowa domu z jedną firmą, czy kilku „majstrów”?

Własny domek na przedmieściach to marzenie wielu osób. Mieszkańcy tzw. wielkiej płyty mają dość słuchania sąsiadów jak i tego, że kichając w łazience kulturalny sąsiad z dołu powie „na zdrowie”. Spotkanie rodzinne u jednego z mieszkańców bloku, powoduje, że wszyscy lokatorzy czują sie jak by tam byli. I w takich momentach najczęściej myślimy, a może własny domek?

All-inclusive

Czas jest najważniejszym czynnikiem w przypadku doboru wykonawcy. Jeśli pracujemy do późna, a nawet w weekendy, nie jest możliwy nadzór prac budowlanych. Warto wtedy zainteresować się jedną firmą, która proponuje wybudowanie domku pod klucz. Nie musimy się wtedy martwić czy panowie budujący nasze wymarzone czterykąty będą na tzw. gazie i ustawią nam, tak jak w pewnym kabarecie, toaletę na środku salonu. Takie rozwiązanie pomimo gwarancji jakie niektóre firmy dają na wykonanie domu, może być złym rozwiązaniem. Koszty zwykle są znacznie wyższe w przypadku firmy all-inclusive, płacimy w końcu za swój własny spokój i za gwarancję solidnego wykonania.

Wielu wykonawców

Znacznie tańszym, ale i wymagającym więcej czasu rozwiązaniem jest poszukiwanie małych podwykonawców, którzy np. wstawią nam okna, a inni ułożą kafelki itd. Jeśli będziemy mieli szczęście możemy natrafić na prawdziwych fachowców, którzy małym kosztem, a solidnie wybudują i wykończą dom. Należy jednak wtedy poświęcać wiele czasu na nadzór prac, nie można oczywiście przesadzać i patrzeć robotnikom nonstop na ręce. Potrafią oni być bardzo złośliwi jeśli będziemy nadgorliwi. Możemy również ograniczyć koszty poprzez własnoręczne wykonywanie niektórych prac. Jeśli nieznamy się na malowaniu, napewno wśród znajomych lub rodziny znajdzie sie osoba, która pomoże i poduczy nas. Częśc prac wykończeniowych nie wymaga wielkich umiejętności i doświadczenia, wystarczy odrobina wyobraźni, chęci i czasu.

Wybór zależy od nas i każdy jest dobry jeśli nam pasuje. Nie można powiedzieć, że najlepiej korzystać z jednej firmy, ponieważ są osoby które uznają że będą miały wtedy za mały wpływ na wykonawcę. Będą też tacy, którzy nie mają ochoty użerać się z budową i oddadzą budowę w ręce specjalistów. Kiedy uda nam się zakończyć ten wyczerpujący (w szczególności dla portwela) okres, będziemy mogli wreszcie zamieszkać w naszej oazie prywatności i spokoju.

Dodaj komentarz